KRONOLOJİ
Sayfalar : 1 [2] 3 4 5 6 7 8
29 Ekim: Fransız Kıtaları Antep’e girdi.30 Ekim: 317 günlük İngiliz dönemi sona ermiş oldu. Antep’te birbiri arkasından bir çok toplantılar oldu.1 Kasım: Antep’teki Türk memurları, işgale karşı ilk protesto yazısını Fransız Komutanına verdiler.3 Kasım: Fransızlar, Maraş’ta Ermenilere silah dağıtmaya başladılar. Bunu gören bir Türk polisi ve öğrenci hükümete haber vermek istedilerse de öldürüldüler. Bu silahıda Türklerin silah depolarından almışlardır.

5 Kasım: İngilizlerin son askeri Antep’ten ayrıldı.

6 Kasım: Temsil Kurulu Başkanı, üç şehrin işgalinin protesto edilmesini bir kez daha istedi.8 Kasım: Maraş’ta Fransızlar Ermeni askerlerini geri alacaklarını söyledilerse de, bunları kışlalarda tutuyorlardı.10 Kasım: Antep’in ünlü Maarif Bahçesi Kahvesindeki tiyatroda Türk polisi ile Ermeni askerleri arasında kavga çıktı. Bu yalnızca İslam Derneği tarafından protesto edildi.13 Kasım: Fransız Generali Querette, Antep, Urfa, Maraş halkına bir bildiri yayımlayarak Fransa’nın padişah izniyle Suriye, Kilikya ve Doğu bölgeleri üzerinde manda (himaye) kurduğunu anlattı.19 Kasım: Antep Belediyesi' nin protestosu Londra’ya gönderildi.23 Kasım: Antep Cemiyet-i İslamiye Derneği halkın katıldığı bir gösteri düzenledi ve bir protesto verdi.

26 Kasım: Fransız Yüzbaşı’sı Andrea Maraş’a geldi.27 Kasım: Fransızların Maraş Valiliği görevine getirdikleri Andrea, kaledeki Türk Bayrağını bir Türk Polisine zorla indirtti.5 Aralık: Antep’teki Fransız Komutanı, Türk polis ve jandarma kuvvetlerinin kendi emrine girmesini iletti.9 Aralık: General Qenette Antep’e geldi.12 Kasım: Albay Regnier ile karargahanın Antep’e girişi Antepliler tarafından protesto edildi.

Sayfalar : 1 [2] 3 4 5 6 7 8


M.Kemal Atatürk
"Ben Antepliler’in gözlerinden nasıl öpmem ki? Onlar yalnız Antep’i değil Türkiye’yi de kurtardılar."

Tümü için tıklayınız...