KRONOLOJİ
Sayfalar : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

14 Aralık: General Querette’in Antep’e giriş törenine Antep ileri gelenlerin tümü katılmadı.17-20 Aralık: Antep’e gelen Fransız birlikleri, her zamanki gibi İslam Derneği’nce protesto edildi.

21 Aralık: Fransız işgaline karşı propaganda yürütülüyordu.30 Aralık: Osmanlı İstiklal Günü (Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu’nun 620. Yılı) Antep, Maraş ve Urfa’da kutlandı.

  192012 Ocak: Çatalmaz ve Sakçagözü’nde çatışma yaşandı.13 Ocak: Fransız tümeni kurmayı ile bir top bataryası, bir piyade bölüğü Antep’e geldi. 20 Ocak: Karayılan (Molla Bey), Fransız Birliği’ni Karabıyıklı ve Aksu arasında tuzağa düşürdü. Bu olay şehir dışında ilk ve son başarıdır.21 Ocak: Mehmet Kamil’in şehit edilmesi. (Şehit Kamil)3 Şubat: Kilis’ten Antep’e haraket eden iki bölüğün himayesindeki 150 arabalı bir Fransız erzak kolu Şahin Bey kuvvetleri tarafından Kertil’de pusuya düşürülerek Kilis’e geri dönmek zorunda bırakıldı.6 Şubat: Şahin Bey, Antep’in Çapalı köyü’ne geldi.7 Şubat: İslahiye’den gelen bir Fransız birliği, Maraş’ın 5 km. yakınında Kertil’de gecelik karargahını kurdu.18 Şubat: Fransız Kuvvetleri Kertil’den geçmeyi bir kez daha denediler, fakat Şahin Bey kuvvetlerince mağlup edilerek Kilis’e geri çekildiler.24 Mart: Antep Heyet-i Merkeziyesi, Kilis Kuvayi Milliyesinden bir şifre aldı. Bu şifrede Katma’dan Kilise 6000 kadar mühim ve karışık bir kuvvetin geldiği, Fransız Karargahındaki telaş ve hareketten, bir çok arabaların şose üzerinde toplanışından Antep için kuvvetli bir nakliye kolunun hazırlanmakta olduğu bildirildi.26 Mart: Fransız kuvvetleri Kilis’ten Antep’e doğru hareket etmeye karar verdi. Öğleye doğru Kilis Kuvayi Milliyesi ile Fransız kuvvetleri arasında bir çatışma yaşanmış ve çatışma saat 15:00'e kadar devam etmiştir. Fransız kuvvetleri o geceyi Sinap köprüsü etrafına ordugah kurarak geçirdi. 28 Mart: Fransızlar Şahin Bey’in kuvvetleri üzerine son kez top ve makineli tüfenklerle saldırdılar. Elmalı Köprüsü üzerinde yaşanan çatışmada Şahin Bey, şehit düştü.

Sayfalar : 1 2 [3] 4 5 6 7 8


M.Kemal Atatürk
"Ben Antepliler’in gözlerinden nasıl öpmem ki? Onlar yalnız Antep’i değil Türkiye’yi de kurtardılar."

Tümü için tıklayınız...