KRONOLOJİ
Sayfalar : 1 2 3 [4] 5 6 7 8
1 Nisan: Kilis’ten Antep’e gelen Kolonel Andrea, tekrar Kilis’e dönmek için yola çıktığı zaman Maraş’tan Burç Köyüne gelen Kuvayi Milliye Kumandanı Kılıç Ali Bey maiyetindeki makineli tüfeklerle donanmış kuvvetle, Antep’e bir buçuk saatlik mesafede olan Balaban mevkiinde düşmanı çevirdi. Bu baskından Fransızlar, büyük rütbeli bir subay ve yirmiden fazla ölü bırakarak,  Bostancık’a doğru yürüyüşe devam etti.2 Nisan: Milli Kuvvetler tarafından Fransızlara ikinci bir baskın yapıldı. Fransız komutanı Antep Mutasarrıfı ile görüşerek Düztepe’yi işgal eden Türk kuvvetlerinin çekilmelerini, aksi halde topçu ateşi altına alınacağını bildirdi.

3 Nisan: Bütün cephelerde ateş devam etti, Kilis istikametinden gelen uçak, şehir üzerinde uçarak keşifte bulunmak istedi; fakat milli kuvvetlerin ateşi ile uzaklaştırıldı.4 Nisan: Kılıç Ali, maiyetiyle beraber şehre geldi; müdafaa hatlarını gezdi, şehirde mevcut kuvvetleri bu duruma göre görevlendirdi. Kendisine yardımcı olarak Kilisli Jandarma Yüzbaşısı Arslan Beyi seçti.6 Nisan: Fransızlar, Kozanlı taraflarında bulunan mahallelere karşı taarruzda bulundu. Bazı mahalleleri ele geçirdiler.

11 Nisan: Kılıç Ali, hariçteki teşkilatı takviye ve savaş malzemelerini incelemek, halkın ve milli kuvvetlerin ihtiyaçlarını temin etmek amacıyla yerine Kilisli Arslan Bey’i bırakarak Antep dışına çıktı.15-16 Nisan: Fransız kuvvetleri şehrin doğu ve güneyinde Hacıbaba, Acemkaya, Cunut sırtlarını işgale muvaffak oldu ve topçu ateşleriyle şehri döğmeye başladı. Şehrin 200 metre mesafe uzağında bulunan Makas Mağarası civarındaki tepeleri kuşattılar.17 Nisan: Şehrin batı kısmındaki Battal Höyük, Garaf ve İbrahimli sırtları işgal edildi. Bu suretle Antep’teki kuvvetler fazla miktarda takviye edildiği gibi Antep şehride Fransızlar tarafından muhasara altına alınmış oldu.24 Nisan: San Remo Antlaşması imzalandı.26 Nisan: Mağarabaşı Savaşı.27 Nisan: Kafkas Alayından tertip olunmuş tabur Sarımsak Tepe gerilerine gelerek Norman’ın tahliye ettiği bütün sırtları işgal etti. Kılıç Ali Bey, o gün maiyeti ile ikinci defa şehre girdi.

Sayfalar : 1 2 3 [4] 5 6 7 8


M.Kemal Atatürk
"Ben Antepliler’in gözlerinden nasıl öpmem ki? Onlar yalnız Antep’i değil Türkiye’yi de kurtardılar."

Tümü için tıklayınız...